نکات ایمنی هنگام رانندگی در باران و مه

۱۳۹۸ سه شنبه ۱۴ آبان در ساعت ۱۱:۰۱ ب.ظ
نکات ایمنی رانندگی در باران و مه

باران شدید و مه، دید راننده را دشوار می کند بهمین منظور هنگامی که از تیغه برف پاک کن استفاده می کنید حتما چراغ های جلو خودروی تان را روشن نگه دارید. همچنین توقف، حرکت و چرخش خودرو در این شرایط سخت تر است.

پدیده هیدروپلاین (Hydroplane) حین رانندگی

به محض شروع بارش باران و برف، سرعت خود را کاهش داده و به آرامی و با احتیاط رانندگی کنید. همزمان با بارش اولین باران خاک  و روغن موجود در جاده مخلوط شده و سطح جاده ها و خیابان ها لغزنده می شوند و لاستیک ها چسبندگی خود به جاده را از دست می دهند و پدیده ی هیدروپلنینگ (Hydroplane) رخ می دهد.

در جاده های خیس سطح تماس لاستیک ها و جاده کاهش می یابد. در این موقعیت متوجه خواهید شد که بر حرکت خودرو و چرخش فرمان و لاستیک ها کنترل ندارید و قدرت مانور و فرمن پذیری خودرو کم می شود.

اگر متوجه شدید که هیدروپلاین رخ داده و سرعت خودروی شما بالاست پدال ترمز را مرحله به مرحله فشار دهید. از اعمال فشار سریع و آنی بر پدال ترمز خودداری کنید زیرا احتمال از دست دادن کنترل کامل خودرو و بروز سوانح رانندگی بالاست.

رعایت فاصله طولی

در زمان بارش باران یا مه گرفتگی، فضای بیشتری برای رانندگی ایمن مورد نیاز است. برای متوقف کردن خودرو فاصله ی بیشتری بین خود و دیگر وسایل نقلیه ایجاد کنید تا بتوانید با سرعت ایمن خودرو را پارک نمایید. به هیچ وجه با سرعت بالا و فاصله کم اقدام به پارک کردن خودرو در جاده های خیس و لغزنده ننمایید.

برگ ها

برگ های خیس درختان در جاده می توانند به اندازه ی یخ و برف موجب لغزندگی سطح عبور وسایل نقلیه شوند. بنابراین مراقب برگ های خیس جاده باشید.

تیغه برف پاک کن

قبل از اقدام به رانندگی حتما از عملکرد صحیح تیغه برف پاک کن خودرو اطمینان حاصل کنید. در غیر اینصورت، خرابی تیغه برف پاک کن مانع داشتن دید مناسب و رانندگی ایمن در جاده های مه گرفته یا بارانی می شود.

استفاده از علائم رانندگی

اگر قادر به مشاهده جاده و یا پیاده رو نیستید، آهسته رانندگی کنید و به دنبال نشانگرهای حاشیه جاده باشید تا شما را راهنمایی کنند.

اخطار
خیر
بله