راهنما جامع نوار آب بندی خودرو

۱۳۹۸ جمعه ۳ آبان در ساعت ۰۴:۱۴ ب.ظ

 همه آنچه که باید درباره تعویض نوارهای لاستیکی خودرو بدانید.

 

چه یک خودروی کلاسیک داشته باشید چه کلکسیون انواع خودروهای لوکس یا یک خودرو برای کاربرد روزانه، حتما پس از گذشت مدت زمانی به تعویض لاستیک ها و نوار شیشه جلو، نوار شیشه عقب، آبگیرهای داخلی، خارجی و نوارهای دور درب نیاز خواهید داشت. سرانجام، نوارهای آب بندی خودرو خشک شده، ترک می خورند و یا پاره می شوند.

 

نشت آب از نوارهای لاستیکی خودرو

آب برای زندگی مایعی حیاتی ست اما بهنگام بارش شدید برف و باران راه خود را از طریق نوارهای آب بندی پوسیده، پاره، ترک خورده و یا خشک شده به درون کابین خودرو باز میکند.

 در فصول سرد سال، آب موجود در اطراف لاستیک های آب بندی شیشه جلو، نوارهای دوردرب، ماهوتی ها و نوارهای داخل کلاف همگی وارد یک چرخه ی معیوب یخ زدگی آب می شوند. آب یخ زده منبسط می شود و به همین ترتیب رشته های لاستیکی نوارهای آب بندی خودرو را نیز دفرمه (تغییر شکل یافته) میکند در این شرایط نوارهای آب بندی کاملا آسیب خواهند دید و دیگر کارایی خود را از دست می دهند. شما زمانی متوجه می شوید که آب به داخل خودرو نفوذ یافته است.

 

نشانه های نشتی آب را جدی بگیرید و لاستیک های شیشه جلو و عقب، ماهوتی های دور درب، نوارهای آب بندی دور شیشه های درب خودرو و آبگیرماهوتی ها را به صورت دوره ای و خصوصاً قبل از شروع فصل سرما حتما بررسی کنید. در صورت عدم تعویض بموقع نوارلاستیکی خودرو، به مرور زمان آب نفوذ یافته موجب پوسیگی قطعات بدنه خودرو می شوند.

صداهای آزاردهنده درون کابین خودرو

آیا تابحال دقت کرده اید که یک خودروی صفر کیلومتر هنگام حرکت در سرعت های بالا نیز کاملا بدون صدا می باشد؟ علت این امر، لاستیک های آب بندی دور درب و شیشه سالم است که مانع شنیدن هرگونه سروصدایی می شود.

 

اگر لاستیک دور درب و نوار شیشه جلو و عقب خودرو آسیب دیده یا هرگونه خرابی داشته باشند نمیتوانند شیشه ها را در شرایط استاندارد و تراز نگه دارند بنابراین شاهد صداهایی از درب ها و شیشه ها خواهید شد. اگر صدایی شبیه سوت یا هر صدای قابل توجه دیگری از درب و پنجره خودرو شنیدید حتما نوار دور شیشه جلو و لاستیک دور درب خودرو را قبل از نشت آب به داخل خودرو تعویض نمایید.

 

نوار آبگیر خارجی شیشه و نوار گردگیر داخلی شیشه درب خودرو

نوارآبگیر و گردگیر در مجاورت شیشه درب خودرو قرار دارند و در تماس مستقیم با مجموعه شیشه بالابر می باشند. نوار گردگیر داخلی شیشه در بخش داخلی به سمت اتاق کابین خودرو قرار دارد و نوار آبگیر بیرونی شیشه خودرو در بخش خارجی شیشه درب نصب میشود.

 

آبگیر و گردگیر نگهدارنده شیشه درب خودرو باید انعطاف پذیر باشد تا شیشه ها براحتی حرکت کنند. با تابش نور خورشید، تغییرات آب و هوا و باران های اسیدی قسمت های داخلی و خارجی نوارهای لاستیکی خودرو خشک و سخت می شوند. حتی ممکن است لاستیک های آب بندی آسیب دیده حالت چسبندگی پیدا کنند.

 

گردگیر داخلی و آبگیر خارجی آسیب دیده خودرو موجب افزایش اصطکاک با شیشه های درب شده و حرکت مجموعه شیشه بالابر را مختل میکند و دیگر خبری از حرکت روان شیشه ها نیست در این حالت شیشه ها بسختی حرکت می کنند.

همچنین بر عملکرد صحیح موتور شیشه بالابر نیز اثرات بدی برجای میگذارد. در صورتی که این شرایط برای خودروی شما پیش آمده در مرحله اول  نوار گردگیر داخلی  نوار آبگیر خارجی شیشه درب خودرو را تعویض کنید زیرا خوب کار نکردن موتور شیشه بالابر موقتی ست و با تعویض نوارهای لاستیکی آب بندی مجدد بدرستی کار خواهد کرد.

 

نوار نگهدارنده عمودی شیشه لچکی درب عقب خودرو

بخش عقب پراید سه گوش مثلثی یا شیشه لچگی قرار دارد بمنظور عایق بندی این بخش نوار لاستیکی لچکی استفاده میشود.

 

رنگ آمیزی جدید بدنه خودرو

اگر قصد دارید بخش هایی از بدنه خودرو را که نزدیک نوارلاستیک شیشه جلو، نوار لاستیکی شیشه عقب و نوارهای دور درب و نوار لاستیکی دور صندوق عقب هست را رنگ آمیزی نمایید حتما باید این قطعات جانبی بدنه را نیز تعویض کنید.

 

 

 

 

 

اخطار
خیر
بله